Deň operátora

Cesta do hlbín operátorovej duše

Úprimne verím, že naše dni sú také aké ich chceme mať. Deň je zrkadlom nálady, stavu vedomia, viery, optimizmu alebo rezignácie, teda duše.
Existujú rôzne názory na to, či má telefónny operátor dušu. Veď je dotieravejší ako tá mucha, vytrhne vás z kruhu rodiny, z pracovného procesu, aby vás nemilosrdne informoval a presviedčal. Preto mu aj často odpovedáte „ako bez duše“.

Príklady:
Nemám záujem! (odpoveď pred položením otázky) – Nechceli by ste platiť o 20€ menej ako platíte teraz?
Zavolajte mi neskôr! – Nie som dosť asertívny na to, aby som vás odmietol hneď, preto sa radšej dohodnem na neskôr a potom zbabelo nedvíham.
Ja si to robím sám! – Dvojzmyselná odpoveď na ponuku bezplatného čistenie kobercov.

Preto si každý deň hovorím: “empatia, empatia, empatia!” Hneď ma poteší milý a normálny rozhovor s človekom, ktorému možno aj pomôžem alebo aspoň zanechám dobrý pocit. Stačilo sa len usmievať do telefónu a počúvať toho na druhej strane. Nebyť zbytočne oduševnený ale presvedčiť, že dušu mám.

Operátor sa každý deň učí byť vnímavejší, presnejší, stručnejší, adresnejší a vytrvalejší.

Pri takomto náročnom osobnostnom raste sú vynikajúci kolegovia, ktorí ťa vytrhnú dobrou poznámkou z bažín beznádeje. Netreba sa báť ozvať. Po šiestich hodinách telefonovania sa budete kolegom aj bez zmyslu pre humor zdať vtipnejší ako Adela Banášová.
Deň môže byť aj hrou. Partiou žolíka, v ktorej sa učíte v akom poradí vykladať karty a ako svoju hru zdokonaľovať. Telefonát je rýchla hra naslepo, v ktorej musíte zrozumiteľne povedať to podstatné, inak vás nepochopia a položia.
Deň môže byť cestou viery. Verím v hlbší zmysel káblovej televízie, ktorú predávam. S televíziou nikdy nie si sám, je doma, keď prídeš z práce. Rodina pri nej môže ticho sedieť a nehádať sa pre hlúposti. Vštepuje deťom morálne a mravné hodnoty cez vzory ako Spiderman, Macko Uško, či Komisár Rex.

Deň operátora je skrátka v jeho rukách. Ľudia sa vraj delia podľa toho, či vidia pohár poloprázdny alebo poloplný. No dobrý operátor vidí ten pohár plný úplne.